Очекује се да ће вредност тржишта спорта у Северној Америци порасти са 49 милијарди евра у 2014. години на 60 милијарди у 2019, наводи „Форбс“. Овом скоку највише доприноси раст ТВ права, а само у тој области се очекује скок са 11,8 на 17 милијарди. Реч је пре свега о правима на утакмице професионалних лига у кошарци, америчком фудбалу, безболу и хокеју на леду.
„ПрајсвотерхаусКуперс“ прогнозира да ће власници стадиона све више инвестирати у борби против телевизија, да би убедили гледаоце да напусте своје удобне домове и једнако конформно уживају у спортском спектаклу. Отуда и нове технологије на спортским објектима као, рецимо, на стадиону Мајами долфинса (амерички фудбал) који је прилично инвестирао у седишта типа „дневних соба“ и посебних „апартмана“.
Што се тиче спонзорског новца, очекује се раст од 4,5 одсто за дугорочне аранжмане. То је укупан скок са 12,4 на 14,8 милијарди евра.
Власник енглеског четвртолигаша (и тај ранг је професионални у тој земљи) Акрингтон Стенлија, Енди Холд, изјавио је недавно да свом тиму за победу даје 200 фунти (232 евра) за одлазак у „Мекдоналдс или слично“, због чега је реаговала Енглеска фудбалска лига (ЕФЛ). Како јавља Би-Би-Си, ЕФЛ је подсетио Холта на његове обавезе, проверивши какве уговоре је склапао са играчима.
„Одговор клуба је потврдио да не постоје законске одредбе које подржавају исплате на овакав начин“, саопштили су из ЕФЛ-а. „Међутим, прописи ЕФЛ-а не забрањују издржавање све док клуб доследно примењује исти приступ за све мечеве, а ти аранжмани нису везани за спортски резултат на терену. Обратили смо се овом клубу пошто је господин Холт изјавио да свом тиму обезбеђује новац за храну или пиће у случају победе или нерешеног резултата. Да је господин Холт изјавио да је исплата извршена без обзира на исход меча, онда овакву истрагу не бисмо спроводили. ЕФЛ је подсетио клуб на своје обавезе у испуњавању прописа ЕФЛ“.
Хамбургер „боунс“, који даје Холт, тиче се прописа ЕФЛ-а (члан 61.6) у којем се каже да „сви детаљи плаћања или накнада у новцу или натури на име играча морају бити укључени у стандардни уговор“.
Како пише „Гардијан“, позивајући се на „Дилојт“, 14 од 30 клубова с највећом зарадом су из Премијер лиге, а на врху је – према очекивању – Манчестер јунајтед са 673 милиона евра. Поред Јунајтеда, међу 10 најбогатијих клубова Европе налазе се и Манчестер сити, Арсенал, Челси и Ливерпул, док су преосталих пет Реал, Барселона (оба Шпанија), Бајерн (Немачка), Јувентус (Италија) и Пари сен Жермен (Француска).
У светских „топ 30“ налазе се и из Енглеске и Тотенхем, Лестер, Вест Хем, Саутемптон, Евертон, Кристал Палас, Вест Бромвич, Стоук и Борнмут који је на 28. месту (лане приход 162 милиона евра), са стадионом капацитета свега 11.464, и тек другом сезоном у највишем рангу.
Овакав положај енглеских клубова тумачи се ТВ правима, по којима клубови добијају безмало 10 милијарди евра (тачније 9,72) за три сезоне (2016-19). Друга најбогатија лига, немачка Бундеслига, без премца је у посети, али је од прихода од ТВ права далеко од Премијер лиге, посебно на међународном тржишту. Бундеслигаши за четворогодишњи споразум за ТВ права имају укупно 4,64 милијарде евра.