ВАШИНГТОН – Поновити легендарни музички фестивал Вудсток током хипи ере после 50 године била је немогућа мисија за организаторе суочене са страхом од оружаних напада у САД.
Организатори фестивала који сутра обележава 50 година, нису могли да организују римејк у ери детектора метала, паса трагача експлозивних направа, систематских претреса грађана на скуповима и оружаних напада.
„Окружење је сада веома, веома различито у односу на пре 50 година”, рекао је полицијски званичник Стјуарт Камерон из округа Сафолк источно од Њујорка.
„Данас не бисмо дозволили скуп као што је био Вудсток због безбедносног ризика”, додао је Камерон, јавља Бета.
Извештаји за време Вудстока делују контрадикторно, али се претпоставља да су током три дана фестивала 1969. године страдале две особе. Једну је случајно прегазио тракториста, а друга особа је умрла од прекомерне дозе наркотика.
Организатор римејка фестивала Мајкл Ланг позвао је око 80 музичара од репера Џеј Зија до Сантана како би оживео тадашњи дух. Прва препрека је била та да ниједан власник имања где је одржан оригинални Вудсток није хтео да га изнајми за фестивал. Сви су одбили из санитарних и безбедносних разлога, као и због хране.
„Људи су данас осетљивији на здравље и безбедност. Ако неко купи храну на фестивалу, очекује да је здрава, а ко се неко повреди, очекује да је у близини неко санитетско возило са лекарима”, рекао је Камерон.
Поред тога једна од препрека су пуцњаве и напади на концертима или великим окупљањима.
„Некада смо се бринули да ли ће неко ући на концерт с неком дрогом или алкохолом, а сада се бринемо да ли ће неко унети оружје за масовно уништење и направити масакр”, изјавио је један неименовани полицијски званичник и додао да су се и раније дешавале пуцњаве али много ређе него сада.
На Вудстоку одржаном од 15. до 18. августа 1969. године, било је између 400.000 и 500.000 људи. Тада је рокенрол још био „млад”, а они који су носили дугу косу били су револтирани против рата док су протести против оружаних сукоба тада били скоро свакодневни.
Култни фестивал на којем су биле велике звезде попут Џенис Џоплин и Џимија Хендрикса, одржан је у духу слободе и другарства. Једна од најпознатијих песама са Вудстока је Хендриксово маестрално извођење на гитари америчке химне „The Star Spangled Banner”.