Вашингтон ће одушевљено подржати брегзит без договора ако се британска влада одлучи да на тај начин напусти ЕУ, изјавио је у Лондону Џон Болтон, амерички саветник за националну безбедност.
Трампов човек од поверења је британским званичницима поручио да Бела кућа жели не само да помогне успешан излазак Уједињеног Краљевства из ЕУ 31. октобра већ и да је спремна да одмах започне посао склапања трговинског споразума између две земље.
Болтон је, како јавља Ројтерс, дошао у дводневну посету Лондону како би унапредио америчко-британске односе који су били делом напети док је на власти била Тереза Меј. Овај јастреб америчког унилатерализма стигао је у Британију у деликатном политичком моменту када се земља припрема за највећи геополитички заокрет од краја Другог светског рата. Али, како јављају агенције Болтон је прешао Атлантик не само да понуди помоћ верном америчком савезнику око брегзита већ и да затражи од Џонсонове владе да заоштри свој став према Ирану и кинеској телекомуникационој компанији Хуавеи поводом увођења 5 Г мреже.
Обраћајући се новинарима, Болтон је рекао како су га британски званичници уверили да су одлучни да спроведу вољу народа изражену на референдуму 2016. године.
„У ЕУ је завладала мода да, када народ гласа супротно од пута којим елите хоће да их воде, онда ће их они терати да гласају онолико пута колико је потребно да би схватили шта је исправно”, рекао је Трампов саветник за националну безбедност на конференцији за штампу.
Говорећи о новом трговинском споразуму о слободној трговини Џон Болтон је истакао да би САД и Британија требало да одмах постигну договоре по секторима, остављајући тежа поглавља, пре свега сектор финансијских услуга за касније разговоре две земље.
Један званичник Трампове администрације је за Ројтерс рекао да је амерички председник и Терези Меј нудио да се започне рад на споразуму о слободној трговини, али је бивша британска премијерка то одбила: „Џонсонова влада хоће трговински споразум и ми смо срећни због тога.”
Да се Америци жури да Британију што чвршће веже за себе, видело се и пре недељу дана током прве посете Вашингтону новог Џонсоновог шефа дипломатије Доминика Раба. После разговора за шефом Стејт департмента Мајк Помпео се сликовито изразио о намерама његове земље: „Одмах после брегзита САД ће на кућном прагу са пенкалом у руци сачекати Британце да потпишу нови споразум о слободној трговини.”
Откако је премијер Борис Џонсон пре три недеље преузео власт и запретио европским званичницима да је спреман на „тврди” брегзит уколико не пристану на ревизију споразума који је договорила Тереза Меј традиционално одлични односи Лондона и Вашингтона постају све приснији. Иако стари пријатељи, Џонсон и Трамп су се већ више пута чули телефоном договарајући заједнички потез пред први званични сусрет на маргинама самита Г-7 у Бијарицу од 24. до 26. августа.
Да нова британска влада у Лондону своје планове све више усаглашава са америчким, видело се и поводом кризе у Ормуском мореузу, када су Иранци запленили танкер „Стена имперо”. Поводом овог инцидента Џонсон је у први мах понудио ЕУ да заједнички осигурају сигуран пролаз својим танкерима, да би се на крају ипак прикључио америчкој мисији патролирања у поморском теснацу преко којег се одвија петина испорука нафте на светско тржиште.
Очекивало да ће Џон Болтон позвати тек формирану евроскептичну владу у Лондону да своју политику према Техерану усклади са америчком, што би подразумевало чвршћи став. Циљ је да се и Британија као и САД повуче из споразума о иранском нуклеарном споразуму склопљеног 2015. године.
Али, Трампов саветник је поручио новинарима како није дошао у Лондон да врши притисак око овако тешких дипломатских питања, већ да понуди помоћ око брегзита.