Од 52 хируршке јединице у Србији, у више од 40 обављају се различити видови лапароскопске хирургије, а захваљујући планираним обукама лекара за ову област медицине у плану је повећање броја клиника које ће се бавити овом минимално инвазивном хирургијом.
Како је на јучерашњем скупу „Лапароскопска хирургија данас у Србији” у Српској академији наука и уметности (САНУ) нагласио професор др Драган Радовановић, руководилац уже специјализације лапароскопске хирургије на Медицинском факултету у Београду, у току је едукација друге генерације хирурга, што ће знатно допринети стручно и научно заснованој примени минимално инвазивног хируршког приступа у нашој земљи.
– Поред упознавања са достигнућима у појединим областима лапароскопске хирургије, значајно је и сагледавање тренутног стања њеног развоја у свим деловима Србије. На основу тога треба предвидети најбољи начин тренинга младих хирурга како би ниво њихове обучености био у сагласности са захтевима модерне хирургије. Важно питање лежи у формирању стратегије обуке и равномерној распрострањености одређеног нивоа обучених хирурга за минимално инвазивне операције – истакао је др Радовановић.
На скупу у САНУ одржано је 12 предавања која су обухватила све области лапароскопске хирургије, укључујући абдоминалну, ендокрину, гинеколошку и уролошку хирургију. Говорило се и о психолошким аспектима лапароскопске хирургије за пацијенте и хирурге, „одговору” организма на трауму и утицај на имунолошки систем пацијента, протоколу модерног анестезиолошког третмана у свим фазама лечења болесника. Предавања су, осим др Радовановића, одржали најеминентнији стручњаци из различитих области и аспеката минимално инвазивне хирургије: проф. др Владимир Ђукић, проф. др Александра Исаковић, проф. др Душица Лечић Тошевски, проф. др Предраг Стевановић, проф. др Иван Пауновић, проф. др Александар Симић, проф. др Александар Стефановић, проф. др Миодраг Аћимовић, проф. др Дејан Стевановић, као и група аутора из болница у Србији.