Све обавезе према банкама заустављају се на 90 дана, не само обавезе по кредитима и лизинг позајмицама. То је назначено у објављеној одлуци Народне банке Србије (НБС) о привременим мерама за очување стабилности финансијског система. То значи да банке за време ванредног стања неће наплаћивати ни накнаде за одржавање текућег рачуна, рате кредитних картица, камате на дозвољени минус, осигурање…
У одлуци је назначено да банка може дужницима, физичим лицима, пољопривредницима, предузетницима и привредним друштвима, понудити и друге олакшице у вези с отплатом потраживања.
Уговорени рок отплате кредита и лизинга продужава се за додатна три месеца, па нико не треба да страхује да ће му банка одмах по истеку ванредног стања наплатити три месечне рате одједном. Остаје нејасно како ће банке наплатити друге поменуте обавезе.
– Банка током трајања ванредног стања које је уведено због пандемије не обрачунава затезну камату на доспело, а неизмирено потраживање. Након престанка мораторијума, који не може бити краћи од 90 дана, то јест од трајања ванредног стања за време пандемије, дужник наставља да отплаћује кредит, а период отплате фактички се продужава за три месеца. Ако дужник од банке захтева другачији начин отплате за који сматра да је за њега адекватнији, банка треба да му изађе у сусрет. У односу на редовну (уговорену) камату коју банка обрачунава за време трајања застоја, она се приписује дугу и распоређује се равномерно на преостали рок доспећа – појашњавају одлуку у Народној банци.
Мораторијум подразумева застој у отплати обавеза према банци по основу кредита, али и свих других обавеза дужника према банци. Дужници с више кредита имају право на мораторијум у отплати рата за све кредите. Ако дужник након објављивања понуде настави да уредно измирује обавезе, то га не спречава да у току трајања ванредног стања примени мораторијум. Примера ради, ако дужник понуду за мораторијум у прописаном року није одбио, а отплатио је једну доспелу рату кредита, наредног месеца се и на тог дужника примењује мораторијум ако не исплати рату. Банка, као и давалац лизинга, има право да наплати рате кредита и лизинга које доспевају до дана од ког мораторијум почиње да производи правно дејство (који, у зависности од дана објављивања понуде банке, може бити најкасније 31. март 2020), осим ако је клијент изричито захтевао примену мораторијума пре истека тог рока (а од дана објављивања понуде).
Како су прописи објављени у „Службеном гласнику РС” 17. марта 2020. ступили на снагу 18. марта 2020, обавеза банке и даваоца лизинга јесте да дужницима понуди застој у отплати обавеза (мораторијум) у наредна три дана (до 21. марта), те да на својој интернет презентацији објаве понуду о застоју отплате обавезе. Након што банка, односно давалац лизинга објави ову понуду на својој интернет презентацији, дужник има рок од десет дана од дана објављивања да ту понуду одбије, а ако то не учини – сматраће се да је понуда прихваћена тог десетог дана. Мораторијум производи правно дејство истеком рока од десет дана од дана објављивања понуде банке, односно даваоца лизинга.