На Врачару, у Сазоновој улици 119, јуче је отворен дневни привремени прихватни центар за особе без крова над главом у току ледених дана. Центар је отворен у оквиру новог концепта социјалне заштите у Београду, који подразумева да се води рачуна о бескућницима, односно лицима без дома, те да је данас, као и прошле зиме, отворен овај објекат.
– У питању је први такав центар где људи могу да добију оно што им је неопходно како би им живот био лакши. Ту имају топли оброк, пресвлаку, неку врсту заштите и одатле се упућују у наше Прихватилиште за стара лица – истакао је Горан Весић, заменик градоначелника.
У Прихватилишту је у овом тренутку 66 корисника, навео је Весић.
– Сва стара лица која имају законски основ да буду у Прихватилишту биће прихваћена и обезбедићемо прихват за све. У зимским месецима се повећава број захтева људи који долазе у овакве центре. Постоје и бескућници који не жели да остану, већ само да искористе оно што им се пружи. Тако је не само у Београду, већ и у свим градовима у свету – појаснио је Весић.
План је да се у току следеће године реконструише објекат који је некада био месна заједница и да се обезбеди условни објекат са купатилима и свим што је неопходно.
Идуће недеље планирано је отварање сличног објекта на општини Стари град, у Солунској улици. Ту ће бити мало бољи услови, у смислу да ће моћи да се организује и купање лица која долазе у центар, додао је Весић.
– Успели смо и да добијемо дозволу за изградњу новог прихватилишта за стара лица у Кумодрашкој улици јер је постојеће изграђено за време Бранка Пешића и никада више у њега није уложен динар – нагласио је Весић и подсетио да је већ урађено и Прихватилиште за децу Београда.
Градска секретарка за социјалну заштиту Наташа Станисављевић рекла је да се у привременом дневном центру у Сазоновој улици спроводе све епидемиолошке мере ради заштите лица која долазе на третман дневног збрињавања.
– Те мере урадио је Градски завод за јавно здравље, а овај објекат је урађен у сарадњи са Црвеним крстом Београда који је успоставио посебне процедуре за добијање помоћи и подршке. Обезбеђена је неопходна заштитна опрема, на улазу се мери температура и уколико су присутни било какви симптоми који указују на инфекцију, лице се упућује у најближи дом здравља. У сталној смо комуникацији са Прихватилиштем за одрасла и стара лица, тако да сви који желе могу да пређу у њихов смештај. Београд је отворио све своје капацитете. На време смо урадили план за збрињавање, а у наредном периоду отворићемо још оваквих објеката у зависности од потреба, како бисмо имали довољно места за све оне којима је помоћ потребна – казала је Станисављевићева.
Радно време прилагођаваће се потребама корисника и за сада је прописано од 11 до 14 сати. У зависности од тога како температура буде падала, радно време ће се продужавати.
Председник општине Врачар Милан Недељковић прецизирао је да је у овом простору била месна заједница и да је захваљујући граду и Црвеном крсту омогућено да га користе људи којима је то у току зиме потребно како би се окрепили, појели и попили нешто топло, али и добили средства за личну хигијену и нешто зимске одеће.
Никола Прица, секретар Црвеног крста Врачар, навео је да ће се овде сваког радног дана организовати прихват свих лица без крова над главом, која ће добијати топле оброке, напитке, нешто нове гардеробе. Од 10 до 15 људи очекује се да сваког дана буде у овом простору, отприлике до марта, осим ако температура и тада не буде ниска, због чега би се продужио рад.