Вест да је Влада Грчке дозволила представницима туристичких агенција из Србије да уђу у ову земљу ради решавања питања плаћених туристичких аранжмана врло је охрабрујућа за туристички сектор. Више од 100 домаћих агенција које имају важеће уговоре са партнерима у Грчкој, без обзира на то да ли су аранжмани реализовани или не, имаће прилику да коначно разговарају о послу на шта се чекало већ готово годину дана.
Како је саопштено из Министарства трговине, туризма и телекомуникација, овом одлуком грчка влада је показала разумевање за туристички сектор (у обе земље) којем је потребан опоравак од последица пандемијске кризе, начинивши корак ка решавању проблема узрокованих пандемијом и наставку успешне сарадње у овој области у наредном периоду.
Ресорна министарка Татјана Матић изјавила је да је иницијативу на основу које ће доћи до ове пословне посете покренуло министарство, те да је списак агенција достављан у договору са амбасадором Грчке Јоргосом Ђакофотакисом.
Саопштено је да је министарка имала увид у предлог Грчке Европској комисији о хитном успостављању сертификата о вакцинацији против ковида 19 који би омогућио слободно кретање грађана између земаља ЕУ, али и трећих земаља.
Министарка је изразила очекивање да ће протоколи који би гарантовали безбедно и слободно међугранично функционисање ускоро бити дефинисани на састанку Савета ЕУ 21. јануара.
Тиме ће, како се наводи, бити омогућен несметани развој туристичке и других облика економске размене Србије са осталим европским земљама.
Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција Јута изјавио је јуче за наш лист да уговоре и закупе у Грчкој има око 150 агенција из Србије.
– Дозвола за улазак у Грчку домаћим агенцијама је само једна од активности што се тренутно реализују, а оно што је још важније су протоколи о којима ће се више знати крајем јануара када се очекује састанак два ресорна министарства. Удружења су дефинисала услове под којим бисмо овог лета могли да улазимо у Грчку и они су слични такозваном кипарском моделу. Дали смо више опција, од брзог теста на граници, негативног ПЦР теста, ограничења броја путника у аутобусима до 80 одсто (попуњености), осигурања против ковида... Једини услов је да добијемо гаранцију да се граница неће затварати и да се услови само пооштравају или релаксирају у зависности од ситуације – каже Сеничић.
Он објашњава да је гаранција да граница неће бити затворена најважнији услов који агенцијама омогућава да коначно планирају посао и да знају унапред да ће путници свакако моћи да путују.
– Ситуација ће се ионако пратити на две недеље и мере ће моћи да се релаксирају или пооштравају. Допис смо, послали и грчкој туристичкој организацији, а проследићемо и Комори приватног смештаја, посебно на северу Грчке где наши туристи углавном бораве – истиче Сеничић.
Србија није безначајан партнер Грчкој. Иако се у току сезоне у овој земљи одмара око 900.000 туриста из наше земље, што је тек 10 одсто укупног броја гостију, доминантни смо у северном делу где углавном летују гости из балканских земаља.
– Том делу је у интересу да буду отворени ове године за туристе из Србије, због чега ћемо се обратити и Привредној комори Солуна, као и удружењима приватног смештаја и затражити помоћ – каже директор Јуте. Он подсећа да ће се више детаља знати крајем јануара када се очекује први озбиљан састанак на ову тему између ресорних министарстава две земље, али да је већ сада јасно да је направљен корак напред и да има доста разлога за оптимизам. Почетак вакцинације, додаје наш саговорник, додатно ће релаксирати ситуацију, јер ће вакцинисанима бити омогућен несметан улазак у друге земље.