Последњих година Друштво за заштиту и проучавање птица Србије (ДЗППС) прима позиве од забринутих грађана који захтевају да се беле роде које током зимских месеци бораве у Србији збрину. Тако је и ове зиме. У Лесковцу су тренутно њих три, у Зрењанину једна, а у околини Београда најмање четири беле роде. У готово свим случајевима роде су, како наводе у Друштву, виђене док одмарају на пољима, на крововима кућа и других објеката, или на стубовима за пренос електричне енергије.
Беле роде су праве селице које већ крајем лета одлазе пут Африке, а у наше крајеве враћају се током марта. Разлог за њихову, као и за сеобу већине птица селица, јесте недостатак хране током хладног дела године. Омиљен плен рода, водоземци, гмизавци и инсекти нису им доступни у јесењим и зимским месецима. Међутим, роде успевају да им нађу замену.
Како су нам саопштили из ДЗППС орнитолози деценијама уназад прате беле роде које успешно презимљавају у Европи. Ове грациозне птице научиле су да пронађу другачије изворе хране, па у недостатку уобичајеног плена лове глодаре на пољима или храну траже на депонијама.
„Примера ради, у Шпанији зимују хиљаде рода које налазе богату трпезу на сметлиштима. Роде често посећују депоније поред већих градова”, каже Милан Ружић, извршни директор ДЗППС и додаје:
„Брижни грађани прво помисле да је птица повређена и да није способна да одлети на југ, затим да јој је хладно и да нема шта да једе. Ми их умирујемо и објашњавамо да је то природан процес и да роде треба збринути само у случајевима када им је живот заиста у опасности. Тада се обраћамо заводима за заштиту природе чији је то посао”.
Из ДЗППС апелују на грађане да им дојаве за беле роде које виђају, те да их без дозволе и присуства стручних институција не хватају и узнемиравају, јер тиме могу да доведу до исцрпљивања или повређивања птица.