Тужилаштво суда у Хагу за злочине ОВК је затражило да се одбаце жалбе бившег заповедника ОВК Хашима Тачија и тројице саоптужених за злочине на Косову и у Албанији 1998-99.
Они су се жалили на одлуку судије да их привремено не пусти на слободу.
У данас објављеним поднесцима Апелационом већу које ће одлучивати о жалбама, главни тужилац Џек Смит нагласио је да браниоци нису доказали да је судија за претходни поступак Никола Гију погрешио када је Тачију и саоптуженима продужио притвор.
Жалбе су, поред првооптуженог Тачија, поднели и Кадри Весељи, Реџеп Сељими и Јакуп Краснићи.
Одбацујући 22. јануара захтев оптужених да буду пуштени на слободу до почетка суђења, судија Гију је усвојио аргументе Тужилаштва да постоји ризик да би они могли побећи, утицати на сведоке, опструисати рад суда или поново починити кривична дела.
Браниоци су у жалбама тврдили да је судија Гију погрешно протумачио прописе и чињенице и неправилно применио правне стандарде.
У одговору на жалбе, тужилац Смит је, супротно томе, оценио да је одлука судије Гијуа чврсто утемељена у правилнику суда и заснована на чињеницама.
О жалбама Тачија и саоптужених ускоро ће одлучивати Апелационо веће које је именовала председница суда Екатерина Трендафилова.
У том већу су судије Мишел Пикар из Француске, Кај Амбос из Немачке и Нина Јоргенсен из Норвешке.
Тачи (52), Весељи (53), Сељими (49) и Краснићи (69) оптужени су за злодела у 34 нелегална притвора ОВК на Косову и у Албанији над најмање 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено од марта 1998. до септембра 1999.
Оптужница Тачија, Весељија, Сељимија и Краснићија у 10 тачака терети за: прогон на политичкој и етничкој основи, затварање, незаконито хапшење и притварање, друге нехумане поступке, окрутно поступање, мучење (две тачке) и убиства (две тачке).
Та кривична дела квалификована су у шест тачака као злочини против човечности, а у четири тачке као ратни злочини.
За те злочине, по оптужници, Тачи и саоптужени сносе и индивидуалну и командну одговорност. Сви су, у периоду обухваћеном оптужницом, били чланови Главног штаба ОВК: Тачи као политички комесар, касније и заповедник, Весељи као шеф обавештајне службе, Сељими као главни оперативац, а Краснићи као заменик команданта и портпарол.
У привременој влади Косова, проглашеној у марту 1999, Тачи је био премијер, Весељи министар за обавештајне послове, Сељими министар унутрашњих послова, а Краснићи портпарол.
По оптужници, Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи били учесници у удруженом злочиначком подухвату, заједно с бројним другим официрима и припадницима ОВК, те с члановима привремене владе, од којих су у оптужници именовани: Азем Суља, Љах Брахимај, Фатмир Љимај, Сујелман Сељими, Рустем Мустафа, Шукри Буја, Љатиф Гаши и Сабит Геци.
Сви оптужени који су на Косову ухапшени 4. и 5. новембра 2020. године, у првом појављивању пред судом, од 9. до 11. новембра, изјавили су да нису криви за злочине из оптужнице.
Тужиоци траже да суђење почне у септембру ове године, а одбрана тврди да процес не може почети пре лета 2022.