Првог дана пролећног семестра на Правном факултету у Београду није се могла видети баш лепа слика јер је мања група студената у понедељак блокирала улаз у то здање захтевајући испуњење три захтева. Око 100 академаца прво се окупило испред улаза у факултет, а потом су и ушли у зграду и скандирали „лопови, лопови”. Како су истакли у јавности, протестовали су због укидања априлског испитног рока, самовоље управе, а тражили су и смањење школарина, док се у појединим медијима помињало и њихово повећање.
„Политика” је јуче ступила у контакт с Николом Арсенићем, студентом Правног факултета, који је на челу покрета „Крени, промени”, који се дуже од пола године бори за умањење цене школарина јер се настава у претходној академској сезони одржавала онлајн. Он нам је потврдио да је у једном тренутку на протесту било и до 150 његових колега, али да тај скуп није организовао покрет „Крени промени”, као и да не зна ко стоји иза поменуте групе академаца. За наш лист је, такође, рекао да је незванично чуо да ће се иста група студената и наредне недеље окупити испред Правног факултета и да неће лако одустати од поменутих захтева.
Последње увећање цена школарине на Правном факултету у Београду забележено је у пролеће пре две године и важило је за школску 2019/20. годину, истакао је јуче за наш лист проф. др Зоран Мирковић, декан тог факултета, и додао да му није јасно о каквом су повећању цене студија академци говорили. Исте 2019. године је, како објашњава, њихов априлски рок измештен за јун два и то је ушло у нови Статут Правног факултета.
– Ми излазимо у сусрет захтевима наших студената кад год је могуће, али сада то није оствариво. За поновно увођење априлског рока, који не постоји у нашем статуту, морали бисмо мењати тај документ, што је јако дугачка процедура и завршили бисмо је много касније од пролећа. Априлски рок је премештен у јун два како би се избегло цепкање наставе на две недеље, јер су студенти одустајали бар седам дана од предавања како би спремали испите, а онда се још седам дана одмарали, па све то спајали с Ускрсом и првомајским празником. Све то је баш прекидало континуитет у настави. На одлагање априлског рока су 2019. године пристали студентски представници и изгласано је на наставно-научном већу и савету факултета – нагласио је декан Мирковић и додао да на Правном факултету ниједан рок није укинут, да их је и даље шест.
У години за нама, према препоруци Универзитета у Београду и Министарства просвете, због пандемије је био уведен и седми рок у септембру, и то за све студенте Правног факултета, не само за оне који су боловали од ковида 19. Мирковић каже да и ове године размишљају о креирању седмог испитног рока, о чему је било речи и на проширеном ректорском колегијуму, па би студенти ускоро требало да се обрате Министарству просвете с тим захтевом, како би оно препоручило увођење овог додатног испитног термина на целом УБ-у.
– Што се тиче приговора на самовољу управе факултета, ја стварно не знам на шта конкретно та група од стотинак академаца мисли. Видимо да званични представници Студентског парламента нашег факултета нису били уз њих. А како сам чуо, ту малу побуну је, у ствари, покренуло ривалство између садашњих представника Студентског парламента и оних који су на изборима за њега изгубили и сада блокирају улаз у факултет – појашњава декан Мирковић.
Каже да су, као вид поштовања према свим својим академцима, у два наврата на разговоре примили представнике побуњене скупине студената. С тим што су први пут разговарали с деканом, продеканом за наставу и секретаром факултета, а прекјуче их је примио само последњенаведени.