Ако је он био краљ, она је била краљица нарко-бизниса и, за разлику од њега, није се ни трудила да сакрије „круну”. Ема Коронел Аиспуро (31), супруга Хоакина Гузмана, званог Чапо (63), лидера највећег мексичког и светског нарко-картела, лишена је слободе пре неколико дана на аеродрому у близини Вашингтона.
Иако супруге нарко-босова ретко и саме бивају ухапшене, Ема Коронел Аиспуро у очима америчких тужилаца није тек Чапова жена, већ и важна чланица његовог картела „Синалоа” и такође јој прети доживотна робија, преноси лист „Ју-Ес-Еј тудеј”. Према оптужници, некадашња мисица је помагала мужу да управља мултимилијардерским „бизнисом”, шверцује хероин, кокаин, марихуану и метамфетамин из Мексика у Америку и бежи од мексичких и америчких власти, као и из затвора.
Чапо је направио нарко-империју чију су вредност амерички тужиоци проценили на више од 12 милијарди долара, а магазин „Форбс” га је сврстао у најбогатије људе на планети. Пред судом у Бруклину Гузман је 2019. осуђен на доживотну робију и још 30 година иза решетака због шверца дроге из Мексика у САД, убистава, изнуде и других тешких кривичних дела. Од тада се налази у затвору у Колораду.
Двапут је бежао из мексичких затвора, а амерички тужиоци наводе да му је управо супруга помогла да побегне 2015, кад су чланови „Синалое” прокопали тунел дугачак километар и по од Чапове ћелије до парцеле коју је картел у међувремену пазарио.
Ему Коронел Аиспуро, која има и америчко и мексичко држављанство, оптужница терети и да је покушала да мужа избави из казамата и трећи пут након што је ухапшен 2016. Како је на Чаповом суђењу изјавио један сведок, она је намеравала да подмити затворске власти, али јој се план изјаловио кад је Мексико 2017. изручио њеног мужа Сједињеним Државама. Америка је подигла оптужницу и против четворице синова које је Чапо добио у ранијим браковима и везама, који су преузели очево царство и слободно делују у Мексику.
Ема Коронел Аиспуро није била само „удата за мафију”, она је из мафије потекла. Рођена је у Калифорнији, али је одрасла у Мексику, поред оца и браће који су такође шверцовали дрогу. Удала се са 17 година за Чапа, кога је упознала док се такмичила за титулу мисице и с којим је добила близнакиње.
Иако је у Мексику одавно позната, „госпођа Гузман” је у Америци привукла пажњу јавности тек на суђењу Чапу. Сваког дана се појављивала у гардероби познатих дизајнера, са сунчаним наочарима и жваком у устима. Остајала је уз мужа чак и кад су се у судници помињале његове бројне љубавнице и кад се једна од њих појавила као сведок, изјављујући Чапу љубав.
Желећи да искористи то што је преко границе одједном стекла „славу”, Ема Коронел Аиспуро је покренула линију гардеробе у САД и на поједине комаде стављала лик свог супруга. Учествовала је и у америчком ријалити програму о мафији, напомињући да много воли мужа и да су медији „нафиловали” причу о његовом нарко-царству. Поједини познаваоци прилика истичу да се Чапо скривао од очију јавности, али да је његова супруга била жељна пажње, па је на крају скренула позорност и америчких тужилаца.
Према оцени медија, Вашингтон је послао поруку да ће, ако јужни суседи и даље буду одбијали да хватају утицајне личности у ланцу шверца наркотика, наставити да осумњичене сам притвара на својој територији. И поред тога што су се председници Андрес Мануел Лопез Обрадор и Доналд Трамп лепо слагали, севнуле су варнице између њихових влада кад су америчке власти прошле јесени на аеродрому у Лос Анђелесу привеле бившег мексичког генерала и министра одбране Салвадора Сијенфуегоса.
Иако су амерички тужиоци у оптужници против Сијенфуегоса навели да је штитио један мексички картел, Министарство правде га је пустило на инсистирање мексичких власти. Лопез Обрадор је захтевао да се Сијенфуегос врати кући јер мексичка администрација није била обавештена о томе да су Американци припремали оптужницу против моћног генерала.
У САД су признали да пуштају Сијенфуегоса да не би угрозили сарадњу с Мексиком у борби против шверца наркотика и у нади да ће бившем министру бити суђено с оне стране границе. Не само да се то није догодило и да је Сијенфуегос остао на слободи, већ је Мексико ограничио и рад агената америчке Агенције за борбу против наркотика (ДЕА). ДЕА деценијама у Мексику сарађује с тамошњом војском и полицијом покушавајући да заустави пребацивање дроге, што се често чини као јалов посао.
Недавно је Америка забележила пола милиона жртава пандемије вируса корона, чему се даје огромна пажња, док једна друга епидемија – епидемија умирања од дроге, у јавности добија далеко слабији третман.
Више од 70.000 људи је 2019. умрло због предозирања, отприлике исто колико је умирало и сваке претходне године од 2015. Од 2010. до 2015. од наркоманије је сваке године умирало између 30.000 и 40.000 зависника. Пре две године регистровано је 1,6 милиона наркомана, док је десет милиона људи злоупотребљавало прописане лекове против болова. За разлику од епидемије вируса корона, епидемији умирања од дроге не назире се крај, пошто се ни Чапово хапшење није показало као „вакцина”.